_ mentori: Alex Nan și Alin Rotariu
![](https://paradigmshifts.simultan.org/wp-content/uploads/2021/05/Progres-2.0-_-atelier-scanare-1024x574.png)
Ateliere dedicate tehnicilor de scanare 3D, folosind fotogrametria și calitățile ei de capturare hiperdetaliată a imaginii, pentru arhivarea digitală a utilajelor și uneltelor din atelierele STPT, pe care apoi le vom procesa cu softuri de editare 3D, testând o soluție de conservare vizuală și revalorificare a unor scenografii imersive și decoruri industriale, importante pentru memoria locului și designul de transformare al atelierelor spre noul centru de artă și tehnologie MX – MultipleXity.